Ядките – отличен източник на хранителен протеин и здравословни мазнини
Предполагаме сте чували израза: “Една ябълка на ден държи лекаря по-далеч от мен”. А знаете ли, че една шепа ядки на ден може да стори същото, че и отгоре?
Защо ядките са толкова полезни?
Богати са на здравословни (полезни) мазнини
В ядките се съдържат високи стойности на мононенаситени мастни киселини (MUFA) и Омега – 3 киселини, които са доказано полезни. Мононенаситените са полезни за организма, защото помагат за намаляването на “лошия” LDL холестерол и повишават “добрия” (HDL).
Научно доказано е, че хапването на малки количества ядки намалява рисковете от инсулт, коронарни артериални заболявания и благоприятства за здравословния липиден профил.
Омега – 3 есенциалните мастни киселини пък имат противовъзпалително действие, предпазват от появата на артериална коронарна болест, на рак на гърдата, простатата, дебелото черво, инсулти и други.
Много добър източник са на растителен протеин
Ядките са страхотни източници на хранителен протеин. Според редица проучвания, редовната им употреба не само осигурява нужния за организма протеин, но и предотвратява редица хронични заболявания като възпаления и други.
Хранилища са на антиоксиданти
Съдържат полезни за организма полифенолни флавоноидни антиоксиданти като каротини, лутеин, криптоксанин, ресвератрол и други. Редица изследвания сочат, че тези съединения предпазват от развитие на ракови заболявания, намаляват риска от Алцхаймер, дегенеративни нервни заболявания, предпазват от инфекции и други.
● Източник са на много минерали
Консумацията само на шепа ядки дневно осигурява на организма всички нужни му минерали. Тези вкусни малки дарове на природата са много богати на манган, калий, желязо, калций, магнезий, селен, флуор и цинк.
Манганът е мощен “чистач” на свободни радикали, калият помага за контролиране на сърдечната чистота и кръвното налягане, а желязото подпомага образуването на червени кръвни клетки. Флуорът пък е компонент от костите и зъбите и играе роля в превенцията на зъбен кариес.
● Съдържат много витамини
В хранителния профил на тези вкусни природни дарове се съдържат витамини от почти всички групи, в това число и витамин Е. Този мощен липиден разтворим антиоксидант е важен за поддържането целостта на клетъчната мембрана на лигавицата и кожата.
Съдържание и хранителни стойности на ядките, които от Ядки Елит предлагаме
Всички ядки носят хранителни ползи за организма, но някой видове носят повече ползи от други. Затова се стараем да предлагаме ядки (печени и сурови) с полезни хранителни стойности.
Бадеми
Бадемите имат малко калории и големи количества калций, което ги прави чудесна храна за поддържане на фигурата и здравето.
В една унция (28 грама или приблизително една шепа) бадеми предлагани от Ядки Елит се съдържат:
- Калории: 161
- Мазнини: 14 грама (полезни мононенаситени)
- Протеин: 6 gr
- Въглехидрати: 6 gr
- Фибри: 3,5 gr
- Витамин Е: 35% от необходимия дневен прием (RDI)
- Магнезий: 19% от RDI
Редица проучвания, проведени през годините показват, че хапването на този вид вкусни ядки може съществено да намали LDL “лошия” и да повиши “добрия” холестерол, предпазвайки сърцето и укрепвайки неговото здраве.
Консумирани като част от диета, бадемите помагат за нормализиране на теглото и кръвното налягане при хора със затлъстяване или наднормено тегло. Яденето на една шепа сурови бадеми на ден помага още за нормализиране на кръвната захар при хора с диабет, за намалаването на възпалителните процеси при диабет тип 2 и има положително влияние върху микрофлората на червата.


Шамфъстък
Шамфъстъкът съдържа високи проценти растителен протеин, антиоксиданти (лутеин) и фибри.
В една унция (28 грама) шамфъстък съдържа приблизително:
- Калории: 151
- Мазнини: 12,5 грама (здравословните мононенаситени киселини представляват по-голямата част от мазнините)
- Протеин: 6 грама (на унция)
- Въглехидрати: 8 gr
- Фибри: 3 gr
- Витамин Е: 3% от RDI
- Магнезий: 8% от RDI
Консумацията на този вид ядки спомага за минимизиране рисковете от появата на заболявания на сърцето, поддържа кръвното налягане в граници, подпомага отслабването. Това са и единствените ядки, които съдържат високи стойности лутеин и зеаксантин, които се грижат за доброто зрение и здравето на очите.
Кашу
Деликатно сладки и едновременно с това хрупкави и много вкусни, кашуто са пълни с полезни мазнини, протеини, витамини, антиоксиданти и минерали.
В една унция от пакетираните, прясно изпечени или сурови ядки кашу, които предлагаме се съдържат:
- Калории: 155
- Мазнини: 12 грама (в по-голямата си част мононенаситени)
- Протеини: 5 грама
- Въглехидрати: 9 грама
- Фибри: 1 грам
- Витамин Е: 1% от дневния прием
- Магнезий: 20 % от RDI
Кашуто съдържа вещества, които подобряват нивата на липидите в кръвта, намаляват високото артериално налягане, повишават антиоксидантния потенциал на организма и повишават “добрия” холестерол.


Фъстъци
Фъстъците принадлежат към семейство на “бобови”, но като състав и хранителни стойности те по нищо не се отличават от останалите видове ядки.
В една шепа (28 грама) сухи, печени фъстъци се съдържат:
- Калории: 176
- Мазнини: 17 грама (мононенаситени и полиненаситени)
- Протеин: 4 грама
- Въглехидрати: 5 грама
- Фибри: 3 грама
- Витамин Е: 21% от RDI
- Магнезий: 11% от RDI
Във фъстъците се съдържат високи нива на здравословни мазнини, които помагат за намаляване “лошия” холестерол, минимизират рисковете от инсулт, заболявания на сърцето и подпомагат балансирането на липидния профил. Освен това съдържат високи стойности на полифенолни антиоксиданти (р – кумарова киселина, ресвератрол и друг), които пък предпазват от ракови, дегенеративни заболявания, болест на Алцхаймер, гъбични инфекции и други.
Лешници
Лешниците са високоенергийни и заредени с много питателни и полезни за организма вещества. Освен това имат деликатен, ненатрапчив вкус, което ги прави идеални за добавка към различни сладкиши.
В една унция сурови или печени лешници, които предлагаме се съдържат:
- Калории: 176
- Мазнини: 9 грама (мононенаситени, полиненаситени и малък процент наситени)
- Протеини: 6 грама
- Въглехидрати: 6 грама
- Фибри: 3,5 грама
- Витамин Е: 37% от дневния прием
- Магнезий: 20 % от дневния прием
Тези малки “хапчици” удоволствие за небцето съдържат както мононенаситени киселини като олеинова киселина, така и на незаменими киселини (линоленова), които влияят върху нивата на холестерола, поддържайки го в нормални стойности. Освен това са и добър източник на витамини, диетични фибри, минерали и други. Богати са също така и на фолат, който е основен витамин във В – комплекс, който помага за предотвратяването на мегалобластна анемия при новородените.
Макадамия
Макадамията е отличен източник на здравословни (полезни) мазнини.
В 28 грама ядки сурови ядки макадамия се съдържат:
- Калории: 200
- Мазнини: 21 gr
- Протеин: 2 gr
- Въглехидрати: 4 gr
- Фибри: 2,5 gr
- Витамин Е: 1% от RDI
- Магнезий: 9% от RDI
Ядките макадамия са с най-високи стойности на здравословни мазнини, което ги прави много полезни за сърцето. Те са и страхотен източник на калций, манган, цинк, магнезий и селен, който е един от основните кардио защитни елементи.
Бразилски орех
Този ядки имат малко повечко калории, но за сметка на това са с голямо съдържание на селен. (Една шепа суров бразилски орех на ден осигурява 100% от RDI селен на организма)
В 28 грама бразилски орех се съдържат:
- Калории: 182
- Мазнини: 18 gr
- Протеин: 4 gr
- Въглехидрати: 3 gr
- Фибри: 2 gr
- Витамин Е: 8% от RDI
- Магнезий: 26 % от RDI
Освен, че са с богат вкус, тези ядки както споменахме са богат източник на селен, което ги прави полезни особено много за хора, които са подложени на хемодиализа при бъбречни заболявания. Редовната им консумация освен това спомага не само да се намалят нивата на холестерола, но и за намаляването оксидативния стрес и подобряване функцията кръвоносните съдове при затлъстяване.


Орехи
Орехите са с висок процент олеинова киселина (мононенаситена мазнина) и Омега – 3 киселини като линолова, алфа – линоленова киселина (ALA), арахидонова киселина и други.
В една шепа (унция) орехи се съдържат:
- Калории: 182
- Мазнини: 18 gr
- Протеин: 4 gr
- Въглехидрати: 4 gr
- Фибри: 2 gr
- Витамин Е: 1% от RDI
- Магнезий: 11 % от RDI
Консумацията на орехи помага за понижаване стойностите на общия и “лошия” холестерол и повишаване нивата на “добрия”, което от своя страна намалява риска от инсулт, заболявания на сърцето, високо кръвно налягане и други. Една шепа от тези ядки на ден осигуряват и до 90% от необходимия за организма дневен прием на Омега – 3.
Ореховите ядки са и важен източник на фитохимични вещества, които са мощни антиоксиданти и предпазват от неврологични заболявания, инфекции и други. Съдържат също така и най-високи нива на полифенолни антиоксиданти сред всички ядки и семена. (В 100 грама орехови ядки се съдържат 13 541 µmol ТЕ).
— Още новини —
Виж всички